Kršenje ovih pravila u avionu može vas koštati hiljade evra – u najgorem slučaju i zatvorskom kaznom
- Fly Naissus
- 4 days ago
- 2 min read
Kako se mnogi pripremaju za uskrsnje praznike ili već planiraju letnje odmore, važno je znati neka manje poznata, ali ključna pravila tokom letenja — jer njihovo kršenje može dovesti do ogromnih kazni, pa čak i kaznu zatvora

I dok su većini putnika dobro poznata osnovna pravila koja se tiču avio-putovanja — kao što su ograničenja u vezi sa ručnim prtljagom, količinom i vrstom dozvoljenih tečnosti, kao i maksimalnom težinom i dimenzijama kofera — stručnjaci upozoravaju da postoji čitav niz manje poznatih, ali izuzetno važnih pravila koja se primenjuju tokom leta. Njihovo kršenje ne samo da može narušiti bezbednost na letu, već i izazvati ozbiljne posledice po samog putnika.
U nekim slučajevima, posledice mogu uključivati novčane kazne u izuzetno visokim iznosima, prinudno sletanje aviona, udaljavanje sa leta, pa čak i krivično gonjenje ili zabranu daljih letova sa određenom avio-kompanijom. Upravo zato, važno je da svaki putnik bude svestan ne samo vidljivih i uobičajenih pravila, već i onih koji se možda ne ističu na svakom koraku, ali se strogo sprovode kada dođe do incidenta.
Previše pića pre samog leta
Biti pijan i remetiti red tokom leta može dovesti do toga da pilot iz bezbednosnih razloga prinudno sleti i preda putnika vlastima. U nekim zemljama, ovakvo ponašanje može vas koštati i do 80.000 evra, posebno ako je let morao da bude preusmeren zbog vašeg ponašanja. U poslednjih nekoliko nedelja, zabeleženi su slučajevi gde su putnici na letovima EasyJet-a i Wizz Air-a morali biti uklonjeni sa aviona zbog pijanstva.
Pušenje u avionu – strogo zabranjeno
Pušenje u avionu je zakonom zabranjeno i smatra se ozbiljnim bezbednosnim prekršajem zbog rizika od požara u kabini pod pritiskom. Kazne mogu dostići i 5.000 evra, a putnici mogu biti zadržani po sletanju i suočiti se sa krivičnim prijavama.
Neposlusnost prema kabinskom osoblju
Nepridržavanje uputstava posade, poput vezivanja pojasa kada je to naloženo, takođe može dovesti do problema. Ako osoblje proceni da putnik predstavlja rizik, avion može biti vraćen na polazni aerodrom ili prinudno sleteti. U avionima se nalaze lisice za ovakve slučajeve, a stjuardese imaju ovlašćenja da deluju u cilju zaštite bezbednosti svih putnika.
Neprijatne “biohazard” situacije
Problemi sa stomakom u avionu nisu retkost, ali ozbiljnije zdravstvene tegobe ovog tipa mogu ugroziti bezbednost celog leta. Zabeleženi su slučajevi gde su letovi morali da se vrate zbog ovog, kako ga mediji zovu – “biološkog incidenta”.
Elektronske cigarete – takođe zabranjene
Iako neki putnici misle da su elektronske cigarete izuzetak, vaping je zabranjen kod mnogih avio-kompanija uključujući sve kompanije koje lete iz Niša. Pored neprijatnosti koje može izazvati kod drugih putnika, vaping u zatvorenom prostoru pod pritiskom predstavlja i potencijalni rizik. Kazne mogu dostići hiljade evra, a putnik može biti i trajno izbačen sa liste dozvoljenih korisnika određene avio-kompanije, pa čak i krivično gonjen.
Za bezbedan i bezbrižan let, najbolje je da se pridržavate svih pravila i preporuka posade - ne samo zbog svoje sigurnosti, već i zbog bezbednosti svih putnika u avionu.
Comments