top of page
Writer's pictureFly Naissus

Aeromiting povodom jubileja - 100 godina postojanja Vazduhoplovne akademije u Vršcu

Vazduhoplovna akademija, koja obrazuje stručnjake za civilno i vojno vazduhoplovstvo, ove godine proslavlja svoj veliki jubilej – stotinu godina postojanja. Tim povodom, 22. septembra u 12 časova, na aerodromu u Vršcu, organizuje se međunarodni aero-miting.




Ovaj događaj, najveći te vrste u Srbiji ove godine, okupiće više od 50 letelica iz različitih sektora – Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, nacionalnog avio-prevoznika Air Serbije kao i privatnih avio-kompanija i sportskih aviacija.


U pripremi boga program - ulaz na aerodromitingu slobodan


Vojska Srbije će na aero-mitingu predstaviti širok spektar svoje vazduhoplovne tehnike, uključujući helikoptere Mi-35M, Mi-17 i školski avion Lasta. Posebnu pažnju privući će završni deo programa, kada će borbeni avioni MIG-29, zajedno sa putničkim avionom Airbus A320 iz flote Air Serbije, preleteti iznad aerodroma u Vršcu.


Akrobatski deo programa obogatiće Melani Astle, koja će izvesti akro-rutinu sa svojim avionom Ekstra 330, dok će helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije učestvovati sa helikopterima Airbus H145, H215 Super Puma i Kamov Ka-32.


Direktor Vazduhoplovne akademije, dr Goran Cvijović, osvrnuo se na značaj ovog jubileja: "Velika je čast voditi instituciju koja obeležava sto godina modernog obrazovanja i koja je iznedrila brojne tehničare, pilote, inženjere, generale i profesore. Uz podršku Vlade Republike Srbije, danas smo vodeća evropska škola za obuku pilota, avio-inženjera, kontrolora letenja i drugih stručnjaka u okviru dualnog obrazovanja."



On je dodao da je istorijska zgrada na Dorćolu simbol dugogodišnje tradicije, a uskoro će postati dom najmodernijeg simulatora letenja za obuku pilota Airbus A320. "Naša generacija svedoči brzom tehnološkom napretku avio-industrije. Nadam se da će Vazduhoplovna akademija i u budućnosti nastaviti svoj ubrzani razvoj, ostajući ključna institucija za obrazovanje budućih lidera u srpskom vazduhoplovstvu," zaključio je Cvijović.




O akademiji u Vršcu

Vazduhoplovna akademija, Nacionalni vazduhoplovni trening centar, obuhvata srednju stručnu vazduhoplovnu školu, visoku školu strukovnih studija i eksternu nastavnu bazu u Vršcu. Osnovana 1924. godine u Beogradu, škola je postala značajna institucija u razvoju srpskog vazduhoplovstva, saradjujući sa vojskom Kraljevine Jugoslavije od 1930. godine.




Tokom Drugog svetskog rata škola je pretrpela oštećenja, ali je nastavila rad na drugim lokacijama.Vršac je postao centar za obuku pilota još 1925. godine, a kroz decenije je prerastao u ključno središte za obuku pilota jedriličara, padobranaca i pilota vazduhoplova. Od 1972. do 2010. godine, pod JAT-om, više od 2000 pilota iz celog sveta završilo je obuku u Vršcu, koji je danas deo SMATSA-e. Od 2011. godine, Vazduhoplovna akademija poseduje sertifikacije Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja, a od 2021. postaje i nosilac Visoke škole strukovnih studija.



Comments


bottom of page